Různé

TETOVÁNÍ A PIERCING

    Občas jsme dotazováni, zda je tetování duchovně škodlivé nebo není, a zda je vůbec slučitelné s křesťanstvím. Otec Vojtěch Kodet říká, že slučitelné s křesťanstvím není z vícero důvodů. Jana Gruberová tetování a piercing rozebírá více historicky, dotýká se také zkušeností exorcistů, nabádá k chápavosti bez odsuzování, a k hledání toho, co je za těmito snahami o odlišnost, čeho jsou projevem.

    Pravdou je, že zdravotní rizika zde jsou, jelikož tělo musí absorbovat určitou (někdy nemalou) dávku barviva, které nebývá nijak klinicky testováno. Další vážnou věcí je i to, že i když mi tatér vyrobí na těle krásnou růži, nemusí to být duchovně nezávadné, jelikož krátce přede mnou např. strávil několik hodin na ztvárňování kostlivce, pentagramu nebo satana. A nemluvě už o tom, že nevím, čemu se on sám duchovně věnoval či věnuje (a koho při tetování vzývá). Další věcí je obtížná odstranitelnost poté, co člověka toto módní odlišení se od ostatních přestane bavit nebo dokonce začne hodně vadit. A myslím si, že za snahou odlišit se od ostatních tetováním či piercingem může také často být nedostatečné vědomí vlastní jedinečnosti, možná i projev nenaplněných emočních potřeb. A pochopitelně je zde také enormní důraz na tělo, jako projev duchovní prázdnoty. A jelikož aplikace (zvláště tetování) je bolestivá, může se na ní člověk snadno stát závislým (z jednoho svědectví: "Je to jako droga. Máte jedno a sotva se vám zahojí, už přemýšlíte o dalším."). V diskuzi s dospívajícími možná žádný z těchto argumentů nezabere, nicméně měli bychom se alespoň pokusit jim svůj náhled předložit, a zároveň se ptát, proč jim tolik na tetování či piercingu záleží..

    Tématu tetování u mladých lidí se dotkl také papež František, který říká: „Tetování označuje příslušnost – co hledáš, potetovaný mladíku či slečno? Kam patříš? Začněme si s touto skutečností povídat, abychom odtud došli k mládežnické kultuře, ale hlavně se jí nikdy nelekejme! Při práci s mladými lidmi se nikdy nesmíme vyděsit. Také za nepříliš dobrými věcmi se vždy skrývá něco, co nás dovede k nějaké pravdě.“ Jde tedy u mladých lidí o to - pochopit - proč to dělají a kam je to vede, kam chtějí patřit. Nesoudit, ale klást otázky a hledat odpovědi. Lidé, zvláště mladí, dnes možná více, než jindy, hledají někoho, kdo by měl o ně zájem, rozuměl jim, a ocenil je. Upozornit na sebe alespoň tetováním je opravdu snadné.

ARAMEJSKÝ OTČENÁŠ

BANNER NA VÁŠ WEB

Chcete-li si vložit na své stránky banner tohoto webu, stačí stáhnout si  tento obrázek , uložit na své stránky, a přiložit k němu odkaz: www.duchovniboj.cz

                      db.jpg (8,4 kB)